Inštalácia WordPressu je jednoduchá a nepotrvá viac ako 30 minút a to už beriem do úvahy aj vytvorenie databáz, sťahovanie a nahrávanie súborov.

Čo musíme mať pripravené pred samotnou inštaláciou

Ešte pred samotnou inštaláciou WordPressu je potrebné vybrať si poskytovateľa hostingu a zakúpiť doménu. Výber poskytovateľa služieb je veľmi dôležitý. Je potrebné, aby podporoval možnosť vytvárenia databáz MySQL a CMS WordPress vo všeobecnosti. U moderných spoločností poskytujúcich hosting je táto požiadavka samozrejmosťou.

Po zakúpení hostingového balíčka ti bude umožnený prístup do administrácie, kde si budeš môcť spravovať svoje emaily, databázy a ďalšie možnosti, ktoré hostingový balíček poskytuje. Množstvo poskytovaľov hostingových služieb ponúka službu inštalácie CMS WordPress jedným klikom. S touto inštaláciou mám jedinú skúsenosť, ktorá nebola práve najlepšia a zapríčinila výpadok subdomény na niekoľko hodín, preto sa už týmto inštaláciám vyhýbam a vytvoril som tento návod.

Druhá vec, ktorú je ešte pred samotnou inštaláciou potrebné urobiť je kúpa domény. Doména nie je nič viac ako adresa web stránky a zakúpiš ju rovnako u poskytovateľa hostingových služieb.

Doménu a hosting máme – Poďme na vec

1. krok – vytvorenie databáz

V administrácii si vytvoríš databázu. Jej meno, názov a heslo si zaznamenaj do notepadu alebo do dokumentu, kde môžeš mať uložené aj ďalšie informácie k novej web stránke. K všetkým webom, ktoré vytváram používam rovnakú šablónu, kde zaznamenávam všetky potrebné údaje. Po ukončení editácie ju konvertujem na pdf a zaheslujem. Informácie tak mám pokope a v bezpečí. Ak sa ti nechce vytvárať vlastnú šablónu môžeš si tú moju stiahnuť vo formáte .docx alebo .odt. Odporúčam, aby heslo databázy, ale rovnako aj ostatné použité heslá obsahovali malé a veľké písmená, číslice a znaky. Niečo na štýl takéhoto nečitateľného mixu Sle?WR9QIX^

2. krok – vytvorenie hesla pre FTP pripojenie

Zaznemenaj si prihlasovacie údaje k FTP pripojeniu. Presnejšie názov hostiteľa, používateľa a heslo.

3. krok – stiahnutie WordPressu

Stiahni si aktuálnu verziu WordPressu z adresy sk.wordpress.org

4.krok – FTP klient

Otvor svojho FTP klienta (Filezilla alebo Totalcommander). V prípade, že tieto programy nemáš je potrebné si ich do pc stiahnuť a nainštalovať. Oba programy sú FREE takže ich stačí stiahnuť a nainštalovať ako akékoľvek iné programy do pc. Ja osobne využívam program FileZilla a nasledujúce screeny sú vytvorené tiež z tohto programu. Po otvorení FTP klienta sa zobrazí úvodná obrazovka. K vytvoreniu pripojenia je potrebné prejsť na správcu lokalít.

Úvodná obrazovka programu Filezilla

Do správy lokalít sa dostaneš kliknutím na súbor a následne výberom prvej položky Správca lokalít

5.krok – nadviazanie spojenia so serverom

Na to, aby si mohlol na server nahrať nejaké súbory je potrebné vytvoriť spojenie so serverom na to nám budú slúžiť údaje z kroku 2. Stlač tlačidlo nová lokalita a vyplň údaje. Hostiteľ je obvykle v číselnom tvare. Ako príklad uvediem host, ktorý má spoločnosť Websupport 37.9.169.15. Používateľ je názov domény napr. nogran.sk. Heslo si generuješ sám v administrácii hostingu. Ostatné nastavenia ako protokol alebo port nechaje nezmené. Tieto údaje sa menia iba v špecifických typoch prihlasovania napríklad pri šifrovanom pripojení a podobne. Stlač pripojiť.

Nastavenie pripojenia FTP klienta Filezilla

Nastavenie pripojenia FTP klienta Filezilla

6.krok – nahrávanie WordPressu na server

Ak si všetky informácie vyplnil správne Filezilla nadviaže spojenie so serverom a zobrazia sa štandardné priečinky. Na servri sa nachádzajú tri priečinky – logs, sub a web. Logs – sú logy do webservra – veľmi jednoduché vysvetlenie je, že sú to záznamy práce so serverom. Sub je priečinok subdomén, v ktorom môžeš vytvárať subdomény hlavnej domény napr. (www.beta-verzia.nogran.sk). Web je priečinok, do ktorého nahráme rozbalený WordPress podľa obrázka nižšie.

FTP-pripojenie

Na ľavej strane je rozbalený priečinok v mojom pc, na pravej strane je server. Pre nahranie wp je potrebné označiť obsah priečinka a presunúť ho do priečinka web.

7.krok – Inštalácia WordPressu

Nahrávanie trvá v závislosti od pripojenia 1 až 5 minút. Potom ako sa prenos súborov ukončí dostaneme sa do poslednej fázy spustenia webu. Otvor si prehliadač a zadaj adresu web stránky napr. www.nogran.sk. Zobrazí sa stránka inštalácie, kde je potrebné zadať nasledujúce údaje: meno, používateľské meno, heslo a hostiteľa databázy.

inštalácia WordPressu

Ako je uvedené v popise na tejto stránke zadávaš informácie potrebné na nadviazanie spojenia s databázou. Jediný problém môže nastať pri zadávaní hostiteľa databázy ten môže mať rôzne podoby v závislosti na poskytovateľovi hostingu a zakúpených služieb. Možné variácie (localhost, mariadb55.websupport.sk)

8. Krok – Spustenie inštalácie

Ak si v predošlom kroku zadal všetky údaje správne zobrazí sa finálna obrazovka inštalácie.

spustenie-instalacie

Po kliknutí na tlačidlo spustiť inštaláciu budeš presmerovaný na formulár, kde vyplníš základné informácie potrebné pre vytvorenie administračného konta. Názov stránky môžeš kedykoľvek zmeniť z adminsitrácie takže si s ním nemusíš lámať hlavu, používateľské meno ti už, ale ostane na stálo takže si zvoľ niečo čo sa ti páči :), nezabudni tiež zadať email, na ktorý ti budú chodiť všetky informácie respektíve si s ním budeš vedieť obnoviť zabudnuté heslo. Poslednou vecou, ktorú môžeš zaškrtnúť je viditeľnosť pre vyhľadávače ak vieš, že na stránke budeš pracovať alebo pôjde o nejakú testovaciu doménu je dobré toto políčko zaškrtnúť. Nastavenie môžeš následne kedykoľvek z administrácie zmeniť. Ked je všetko vyplnené informácie potvrdíš a budeš presmerovaný na login stránku.

Posledný krok inštalácie CMS WordPress

Posledným krokom inštalácie je vytvorenie loginu a hesla

Gratulujeme! Na doméne už beží web stránka, ktorú môžeš upravovať.