Každá web stránka postavená na WordPresse musí mať svoju šablónu, ktorá určuje jej dizajn a funkcionalitu. Veľmi skrátene by sme šablóny mohli definovať ako hotové dizajnové balíčky, ktoré obsahujú respektíve by mali vo svojom základe obsahovať tieto základné prvky:

  • celkový dizajn
  • štýl fontov
  • farby
  • rozloženie widgetov
  • šablóny pre jednotlivé typy stránok alebo príspevkov
  • šablóny pre blog alebo archív

Premium a free šablóny

Každý z nás tvorí na WP rôzne projekty, niekto Eshop, niekto blog, niekto prezentačnú stránku, niekto fórum či magazín. Tvorcovia komerčných šablón to dobre vedia a tvoria špecializované témy pre eshopy, blogy či magazíny, ktoré obsahujú vždy funkcionality naviac pre konktrétnu oblasť použitia. Ako príklad uvediem zakomponované moduly pre porovnávanie či wishlist v eshopových šablónach alebo moduly pre automatickú publikáciu príspevkov na sociálnych sieťach v magazínových šablónach. Pracoval som na viacerých projektoch, kde som sa už stretol s množstvom FREE aj PREMIUM šablón, ktoré obsahovali rôzne funkcionality a vylepšenia. Krátke porovnanie toho čo môžeš od FREE a PREMIUM šablón očakávať som zhrnul nižšie.

1. Support

PREMIUM
FREE

Každá prémiová téma obsahuje support k inštalácii a základným nastaveniam témy. V závislosti od dodávateľa môže trvať rôzny časový úsek. Väčšinou sa pohybuje okolo jedného roka od zakúpenia témy. Support môže mať rôznu kvalitu. Počas mojej praxe som sa stretol s kvalitnými aj menej kvalitnými support centrami. Vo všeobecnosti však platí pravidlo

Kvalitná šablóna = kvalitný support

Kvalitu supportu si je teda dobré dopredu overiť napríklad pomocou prihlásenia sa do support fóra, prezretím reakcií na otázky k produktom či hodnotením daného produktu.

FREE šablóny neobsahujú support a môžeš sa spoľahnúť iba na ochotu ostatných užívateľov pri inštalácii a tvorbe dizajnu.

2. PREMIUM moduly

PREMIUM
FREE

Množstvo prémiových tém vo svojom základe obsahuje  licenciu pre využitie prémiových modulov a ich inštalačné súbory v balíku. Za cenu šablóny tak môžeš získať aj kvalitné prémiové moduly ako Revslider, Visual Composer a podobne.

FREE témy neobsahujú podobné vylepšenia no môže sa stať, že sú postavené tak, že využívajú iné kvalitné free pluginy ako napríklad Siteorigin page builder.

3. PSD súbory

PREMIUM
FREE

PSD súbory nie sú súčasťou všetkých PREMIUM šablón. Myslím, že momentálne je to tak 50 na 50. Pred kúpou si je však možné tento údaj overiť v popise šablóny. Načo ti bude PSD? Môžeš vďaka nim veľmi jednoducho vytvárať grafické návrhy respektíve poskytnúť tieto súbory grafikovi, ktorému tak výrazne uľahčíš prácu na návrhoch.

4. Kvalita

PREMIUM
FREE

Kvalita spracovania prémiových tém býva obvykle na vyššej úrovni ako tých FREE no nie je to pravidlom. Nájdu sa aj výnimky a tiež prípady kedy sú niektoré free šablóny napísané lepšie ako PREMIUM. Čo sa týka kvality prémiových tém vidím ju najmä v záruke kompatibility produktov s najpoužívanejšími a najpopulárnejšími modulmi (bbpress, Woocommerce, WPML a podobne)

5. Settings panel

PREMIUM
FREE

Settings panel je vylepšenie, ktoré sa nachádza aj vo FREE témach v závislosti od kvality šablóny môže byť settings panel na nižšej úrovni a admina pustí len k jednoduchým úpravám ako zmena loga a farebnej schémy alebo na vysokej úrovni, ktorá dovolí užívateľovi meniť farby, fonty, ikonky, shortcodes, logá, fav ikonky a množstvo ďalších vylepšení.

Najlepšia PREMIUM šablóna pre WordPress

Aká je teda najlepšia šablóna? Ak zhodnotím všetky pre a proti šablón, ktoré som použil na svojich projektoch jednoznačne volím šablónu Avada. Avada je produktom theme-fusion.com. Aktuálne je s veľkým náskokom najpredávanejšou WordPress šablónov na portály themeforest.net. Avada bola predaná už 200 000 krát. Použil som ju na rôzne projekty či už išlo o E-shopy, prezentačné web stránky, fóra či blogy a funguje veľmi dobre. Je často aktualizovaná a zároveň má aj support, ktorý sa snaží riešiť problémy vzniknuté pri implementácii šablóny.

Okrem toho má Avada aj jeden z najprepracovanejších settings panelov na aké som kedy pri práci s WordPressom natrafil. So settings panelu môžete meniť farebné schémy, vytvárať vlastné schémy, meniť farby ikoniek veľkosti fontov a omnoho viac.

Ak teda hľadáš šablónu, s ktorou môžeš pružne meniť odporúčam práve Avadu. Dokážeš s ňou vytvoriť prakticky čokoľvek.