Pri vývoji web stránky alebo jej spravovaní sa asi každý grafik, programátor či webmaster stretáva s rovnakým problémom a tým je získanie vhodných obrázkov, ktoré by oživili GUI, web stránku alebo blog. V článku nižšie predstavím 5 zdrojov obrázkov, ktoré ponúkajú tie najlepšie obrázky na trhu pre tvoj web či iný projekt.

1.) Shutterstock

Asi najznámejší portál, ktorý sprostredkováva fotografie profesionálnych fotografov. Osobne som sa nestretol s tým že by som niečo na Shutterstocku nenašiel. Od umelecky odfotených jahôd až po technické výkresy na Shutterstocku nájdeš úplne všetko. Jeho jedinou nevýhodou sú vysoké ceny za jednotlivé obrázky.

www.shutterstock.com

2.) iStock photo

Ak je Shutterstock najznámejší iStock je jednoznačne dvojka. iStockphoto ponúka rovnako ako Shutterstock obrázky a fotografie od profesionálnych fotografov. Jeho výhodou je že má nižšie ceny ako Shuttestock. Nevýhodou je o niečo menší výber.

www.istockphoto.com

3.) Photodune

Je pre našincov možno menej známy portál no o to zaujímavejší. Photodune je súčasťou online marketov Envato a špecializuje sa na predaj obrázkov a fotiek. Tieto obrázky a fotky nie sú na tak vysokej úrovni ako na portáli Shutterstock. No sú zaujímave hlavne cenou, ktorá je omnoho nižšia ako pri Shutterstocku alebo iStock photo. Výber na portáli je pri tom na dosť dobrej úrovni a nájde sa na ňom kopec dobrých kúskov.

photodune.net

4.) Dollar photo

Ďalšou relatívne menej nákladnou možnosťou získania kvalitných obrázkov je cez portal Dollar photo. Dollar photo funguje na členskom princípe. Mesačne zaplatíte istú sumu napríklad 30 dolárov za mesiac a za to získate budget na 10 sitahnutí. Databáza Dollar photo momentálne obsahuje cez 50 000 000 obrázkov čiže myslím že je z čoho vyberať.

sk.dollarphotoclub.com

5.) Flickr

Na záver pripájam portál Flickr, ktorý patrí pod Yahoo. Prispievateľom môže byť ktokoľvek a tiež môže aj čokoľvek nahrať. Najväčšou výhodou je že na ňom môžete nájsť fotky, ktoré sú úplne zadarmo alebo fotky, na ktoré sa vzťahuje iba nutnosť uvedenia mena autora. Na Flickry nájdeš obrázky a fotografie v rôznej kvalite a z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že sa medzi nimi nájdu aj veľmi pekné kúsky. Profil na Flickry sme si vytvorili aj my a priebežne na ňom publikujeme obrázky, ktoré môžu ľudia využívať na svojich blogoch. Našou jedinou podmienkou je uvedenie zdroja. Náš profil na Flickry si pozrieš tu.

www.flickr.com